| Manufacturers: | Molex |
|---|---|
| Product Category: | Circular Connectors |
| Data Sheet: | 1122190055 |
| Description: | CONN RCPT FMALE 4PS SILVER CRIMP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Product Category | Circular Connectors |
| Series | Woodhead ArcArrest 112219 |
| Features | Cap (Cover) |
| Packaging | Bulk |
| Orientation | 14 |
| Part Status | Active |
| Termination | Screw |
| Mounting Type | Panel Mount, 70° Angle |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Fastening Type | Push-Twist |
| Voltage Rating | 600VAC |
| Shell Size, MIL | - |
| Mounting Feature | Flange |
| Ingress Protection | IP69K - Dust Tight, High Temp Water Jets, Waterproof |
| Number of Positions | 4 (3 + PE) |
| Shell Size - Insert | - |
| Current Rating (Amps) | 30A |
| Operating Temperature | -25°C ~ 60°C |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $335.45 | $328.74 | $322.17 |