| Manufacturers: | Molex |
|---|---|
| Product Category: | RFI and EMI - Contacts, Fingerstock and Gaskets |
| Data Sheet: | 1053860004 |
| Description: | ANTI SNAG SPRING CONT 1.0UM GLD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Product Category | RFI and EMI - Contacts, Fingerstock and Gaskets |
| Type | Shield Finger, Pre-Loaded |
| Shape | - |
| Width | 0.039" (1.00mm) |
| Height | 0.043" (1.10mm) |
| Length | 0.138" (3.50mm) |
| Series | - |
| Plating | Gold |
| Material | Stainless Steel |
| Shelf Life | - |
| Part Status | Active |
| Shelf Life Start | - |
| Attachment Method | Solder |
| Plating - Thickness | 39.370µin (1.00µm) |
| Operating Temperature | - |
| Storage/Refrigeration Temperature | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |