| Manufacturers: | Molex |
|---|---|
| Product Category: | Solid State Lighting Connectors |
| Data Sheet: | 1041880110 |
| Description: | CONN SSL RECEPTACLE 1POS SOLDER |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Product Category | Solid State Lighting Connectors |
| Pitch | - |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Lite-Trap |
| Features | - |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Wire Gauge | 18-24 AWG |
| Part Status | Active |
| Termination | Solder |
| Housing Color | Natural |
| Mating Cycles | - |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Connector Type | Receptacle, Poke-In Wire |
| Contact Finish | Tin |
| Fastening Type | - |
| Voltage Rating | 300V |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Ingress Protection | - |
| Dielectric Material | Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free |
| Number of Positions | 1 |
| Current Rating (Amps) | 5A, 6A, 9A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 130°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |