| Manufacturers: | Molex |
|---|---|
| Product Category: | Shunts, Jumpers |
| Data Sheet: | 0900590007 |
| Description: | CONN SHUNT 2POS .100 TIN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Product Category | Shunts, Jumpers |
| Type | Open Top |
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Gender | Female Sockets |
| Height | 0.190" (4.83mm) |
| Series | C-Grid 90059 |
| Packaging | Strip |
| Part Status | Active |
| Contact Finish | Tin |
| Voltage Rating | - |
| Dielectric Material | Polyester, Glass Filled |
| Current Rating (Amps) | 1.5A |
| Contact Finish Thickness | 200.0µin (5.08µm) |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Number of Positions or Pins (Grid) | 2 (1 x 2) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.46 | $0.45 | $0.44 |