| Manufacturers: | Molex |
|---|---|
| Product Category: | Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board) |
| Data Sheet: | 0879370406 |
| Description: | CONN HDR 4POS 0.1 STACK T/H TIN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Product Category | Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board) |
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Series | C-Grid 87937 |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Row Spacing | - |
| Termination | Solder |
| Length - Tail | 0.149" (3.785mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Number of Rows | 1 |
| Number of Positions | 4 |
| Length - Overall Pin | 0.730" (18.542mm) |
| Length - Stack Height | 0.433" (11.000mm) |
| Length - Post (Mating) | 0.149" (3.785mm) |
| Contact Finish - Post (Mating) | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating) | 100.0µin (2.54µm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.42 | $0.41 | $0.40 |