| Manufacturers: | Molex |
|---|---|
| Product Category: | USB, DVI, HDMI Connectors |
| Data Sheet: | 0548020439 |
| Description: | CONN RCPT IEEE 1394 FIREWIRE R/A |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Product Category | USB, DVI, HDMI Connectors |
| Gender | Receptacle |
| Series | 54802 |
| Features | - |
| Packaging | Tray |
| Shielding | Shielded |
| Part Status | Active |
| Termination | Solder |
| Mating Cycles | - |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Firewire (IEEE 1394) |
| Contact Finish | Gold |
| Specifications | - |
| Number of Ports | 1 |
| Voltage - Rated | 5V |
| Insulation Color | - |
| Mounting Feature | Flange, Horizontal |
| Ingress Protection | - |
| Number of Contacts | 4 |
| Current Rating (Amps) | 0.5A |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Shell/Shielding Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |