| Manufacturers: | Molex |
|---|---|
| Product Category: | FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors |
| Data Sheet: | 0525592253 |
| Description: | CONN FFC VERT 22POS 0.50MM SMD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Product Category | FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Series | Easy-On 52559 |
| Features | Zero Insertion Force (ZIF) |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Part Status | Active |
| Termination | Solder |
| Housing Color | - |
| Mating Cycles | 20 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Actuator Color | - |
| Cable End Type | Straight, Tapered |
| Contact Finish | Gold |
| Flat Flex Type | FFC, FPC |
| Voltage Rating | 50V |
| Locking Feature | Slide Lock |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Actuator Material | Polyphenylene Sulfide (PPS) |
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm |
| Height Above Board | 0.154" (3.90mm) |
| Dielectric Material | Polyamide (PA46), Nylon 4/6 |
| Number of Positions | 22 |
| Current Rating (Amps) | 0.5A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Connector/Contact Type | Contacts, Vertical - 1 Sided |
| Contact Finish Thickness | 3.94µin (0.10µm) |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.71 | $2.66 | $2.60 |