| Manufacturers: | Molex |
|---|---|
| Product Category: | Rectangular Connectors - Housings |
| Data Sheet: | 0491021210 |
| Description: | 040 W/W -12P MIRROR CONN. |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Product Category | Rectangular Connectors - Housings |
| Note | Contacts Not Included |
| Color | Natural |
| Pitch | 0.098" (2.50mm) |
| Series | 49102 |
| Features | Terminal Position Lock (TPA) |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Row Spacing | 0.205" (5.20mm) |
| Contact Type | Male Pin |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Latch Holder |
| Number of Rows | 2 |
| Contact Termination | Crimp |
| Number of Positions | 12 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.72 | $0.71 | $0.69 |