| Manufacturers: | Molex |
|---|---|
| Product Category: | Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board) |
| Data Sheet: | 0465562747 |
| Description: | CONN HD ARRAY PLUG 80P SMD GOLD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Product Category | Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board) |
| Pitch | 0.050" (1.27mm) |
| Series | SEARAY 46556 |
| Features | Board Guide |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | High Density Array, Male |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 4 |
| Height Above Board | 0.419" (10.64mm) |
| Number of Positions | 80 |
| Mated Stacking Heights | 12mm, 13mm, 13.5mm, 14.5mm, 15mm |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |