| Manufacturers: | Molex |
|---|---|
| Product Category: | Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets |
| Data Sheet: | 0394850002 |
| Description: | TERM BLOCK HDR 2POS VERT 4MM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Product Category | Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets |
| Type | Header, Male Pins, Partial Shroud |
| Color | Black |
| Pitch | 0.157" (4.00mm) |
| Series | Eurostyle 39485 |
| Features | Locking Feature |
| Packaging | Bulk |
| Screw Size | - |
| Part Status | Active |
| Current - UL | 10A |
| Voltage - UL | 300V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.658" (16.71mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | Vertical |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | 0.126" (3.20mm) |
| Dielectric Material | Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled |
| Number of Positions | 2 |
| Positions Per Level | 2 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40°C ~ 140°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.46 | $0.45 | $0.44 |