| Manufacturers: | Molex |
|---|---|
| Product Category: | Terminals - Ring Connectors |
| Data Sheet: | 0193173024 |
| Description: | CONN RING D-SHAPE 350-450MCM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Product Category | Terminals - Ring Connectors |
| Color | - |
| Series | VersaKrimp |
| Features | Brazed Seam |
| Packaging | Bulk |
| Thickness | 0.160" (4.06mm) |
| Insulation | Non-Insulated |
| Wire Gauge | 350-450MCM (kcmil) |
| Part Status | Active |
| Termination | Crimp |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Stud/Tab Size | 15/16 Stud |
| Terminal Type | D-Shaped |
| Contact Finish | Tin |
| Contact Material | Copper |
| Length - Overall | 3.580" (90.93mm) |
| Insulation Diameter | - |
| Width - Outer Edges | 1.732" (44.00mm) |
| Material - Insulation | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $9.16 | $8.98 | $8.80 |