| Manufacturers: | Microsemi Corporation |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Data Sheet: | UES1102SM |
| Description: | DIODE GEN PURP 100V 2.5A A-MELF |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi Corporation |
| Product Category | Diodes - Rectifiers - Single |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Diode Type | Standard |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SQ-MELF, A |
| Capacitance @ Vr, F | 3.5pF @ 6V, 1MHz |
| Supplier Device Package | A-MELF |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 100V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V |
| Current - Average Rectified (Io) | 2.5A |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $24.80 | $24.30 | $23.82 |