| Manufacturers: | Microsemi Corporation |
|---|---|
| Product Category: | Power over Ethernet (PoE) |
| Data Sheet: | PD-9501GR/AC-US |
| Description: | POE INJECTOR 60W 55V DESKTOP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi Corporation |
| Product Category | Power over Ethernet (PoE) |
| Note | - |
| Type | Midspan Injector |
| Series | PowerDsine® |
| Features | - |
| Approvals | CE, cULus, GS |
| Data Rate | 10/100/1000 Mbps |
| Compliance | IEEE802.3at |
| Efficiency | - |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Desktop |
| Input Connector | RJ45 (Data) |
| Number of Ports | 1 |
| Voltage - Input | 100 ~ 240 VAC |
| Current - Output | 1.1A |
| Output Connector | RJ45 (Data, Power) |
| Size / Dimension | 5.94" L x 2.44" W x 1.50" H (151.0mm x 62.0mm x 38.0mm) |
| Voltage - Output | 55V |
| Operating Temperature | -10°C ~ 45°C |
| Power (Watts) - Per Port | 60W |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $133.24 | $130.58 | $127.96 |