| Manufacturers: | Microsemi Corporation |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Data Sheet: | MSCD120-12 |
| Description: | DIODE MODULE 1.2KV 120A D1 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi Corporation |
| Product Category | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Diode Type | Standard |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | D1 |
| Diode Configuration | 1 Pair Series Connection |
| Supplier Device Package | D1 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 6mA @ 1200V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.43V @ 300A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 120A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $21.60 | $21.17 | $20.74 |