| Manufacturers: | Microsemi Corporation |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Hot Swap Controllers |
| Data Sheet: | LX8237ILQ-TR |
| Description: | IC HOT SWAP CTRLR GP 24QFN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi Corporation |
| Product Category | PMIC - Hot Swap Controllers |
| Type | Hot Swap Controller, Monitor |
| Series | - |
| Features | I²C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose |
| Feature Pins | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Voltage - Supply | 5V, 12V |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Number of Channels | 2 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Programmable Features | - |
| Current - Output (Max) | 3.5A |
| Supplier Device Package | 24-QFN |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $3.69 | $3.62 | $3.54 |