| Manufacturers: | Microsemi Corporation |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Data Sheet: | JANTXV2N2906AL |
| Description: | TRANS PNP 60V 0.6A |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi Corporation |
| Product Category | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/291 |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 500mW |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-206AA, TO-18-3 Metal Can |
| Transistor Type | PNP |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C (TJ) |
| Frequency - Transition | - |
| Supplier Device Package | TO-18 |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.6V @ 50mA, 500mA |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 600mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 50nA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 40 @ 150mA, 10V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $16.69 | $16.36 | $16.03 |