| Manufacturers: | Microsemi Corporation |
|---|---|
| Product Category: | TVS - Diodes |
| Data Sheet: | JANTXV1N6473US |
| Description: | TVS DIODE 24V 41.4V GMELF |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi Corporation |
| Product Category | TVS - Diodes |
| Type | Zener |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/552 |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SQ-MELF, G |
| Power - Peak Pulse | 1500W (1.5kW) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Power Line Protection | No |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Supplier Device Package | G-MELF (D-5C) |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Voltage - Breakdown (Min) | 27V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 41.4V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 24V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 207A (8/20µs) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $19.99 | $19.59 | $19.20 |