| Manufacturers: | Microsemi Corporation |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Data Sheet: | JANTX2N4449 |
| Description: | TRANS NPN 20V TO46 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi Corporation |
| Product Category | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/317 |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 360mW |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-206AB, TO-46-3 Metal Can |
| Transistor Type | NPN |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C (TJ) |
| Frequency - Transition | - |
| Supplier Device Package | TO-46 (TO-206AB) |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 450mV @ 10mA, 100mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 400nA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 20 @ 100mA, 1V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 20V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $19.38 | $18.99 | $18.61 |