| Manufacturers: | Microsemi Corporation |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Data Sheet: | JANTX2N2219AL |
| Description: | TRANS NPN 50V 0.8A TO46 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi Corporation |
| Product Category | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/251 |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 800mW |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-205AD, TO-39-3 Metal Can |
| Transistor Type | NPN |
| Operating Temperature | -55°C ~ 200°C (TJ) |
| Frequency - Transition | - |
| Supplier Device Package | TO-39 |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 50mA, 500mA |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 800mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10nA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 150mA, 10V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $18.22 | $17.86 | $17.50 |