| Manufacturers: | Microsemi Corporation |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Data Sheet: | FST80100 |
| Description: | DIODE MODULE 100V 40A 3MINIMOD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi Corporation |
| Product Category | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Diode Type | Schottky |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Screw Mount |
| Package / Case | 3-SIP |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | 3-Mini-Mod, Small Pin |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2mA @ 100V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 820mV @ 40A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 40A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |