| Manufacturers: | Microsemi Corporation |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - RF |
| Data Sheet: | ARF476FL |
| Description: | RF FET N CH 500V 10A PSH PUL PR |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi Corporation |
| Product Category | Transistors - FETs, MOSFETs - RF |
| Gain | 16dB |
| Series | - |
| Frequency | 128MHz |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Noise Figure | - |
| Current - Test | 15mA |
| Package / Case | - |
| Power - Output | 900W |
| Voltage - Test | 150V |
| Transistor Type | 2 N-Channel (Dual) Common Source |
| Voltage - Rated | 500V |
| Current Rating (Amps) | 10A |
| Supplier Device Package | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $100.25 | $98.25 | $96.28 |