| Manufacturers: | Microsemi Corporation |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Data Sheet: | APTGT600U170D4G |
| Description: | IGBT TRENCH SGL SWITCH 1700V D4 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi Corporation |
| Product Category | Transistors - IGBTs - Modules |
| Input | Standard |
| Series | - |
| IGBT Type | Trench Field Stop |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 2900W |
| Configuration | Single |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| NTC Thermistor | No |
| Package / Case | D4 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | D4 |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.4V @ 15V, 600A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 1100A |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 51nF @ 25V |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1700V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $176.15 | $172.63 | $169.17 |