| Manufacturers: | Microsemi Corporation |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Data Sheet: | APTGT400DU120G |
| Description: | IGBT TRENCH DUAL SRC 1200V SP6 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi Corporation |
| Product Category | Transistors - IGBTs - Modules |
| Input | Standard |
| Series | - |
| IGBT Type | Trench Field Stop |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 1785W |
| Configuration | Dual, Common Source |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| NTC Thermistor | No |
| Package / Case | SP6 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | SP6 |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.1V @ 15V, 400A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 560A |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 28nF @ 25V |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 750µA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $211.43 | $207.20 | $203.06 |