APT5014BLLG
Manufacturers: Microsemi Corporation
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Data Sheet: APT5014BLLG
Description: MOSFET N-CH 500V 35A TO-247
Series POWER MOS 7®
FET Type N-Channel
Packaging Tube
Vgs (Max) ±30V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-247-3
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 1mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 140mOhm @ 17.5A, 10V
Power Dissipation (Max) 403W (Tc)
Supplier Device Package TO-247 [B]
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 72nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) 500V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3261pF @ 25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 35A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V