APT5010LFLLG
Manufacturers: Microsemi Corporation
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Data Sheet: APT5010LFLLG
Description: MOSFET N-CH 500V 46A TO-264
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Microsemi Corporation
Series POWER MOS 7®
FET Type N-Channel
Packaging Tube
Vgs (Max) ±30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-264-3, TO-264AA
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 2.5mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 100mOhm @ 23A, 10V
Power Dissipation (Max) 520W (Tc)
Supplier Device Package TO-264 [L]
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 95nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) 500V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4360pF @ 25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 46A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V