| Manufacturers: | Microsemi Corporation |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Data Sheet: | APT40DC60HJ |
| Description: | BRIDGE RECT 1P 600V 40A SOT227 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi Corporation |
| Product Category | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Diode Type | Single Phase |
| Technology | Silicon Carbide Schottky |
| Part Status | Not For New Designs |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | SOT-227-4, miniBLOC |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Supplier Device Package | SOT-227 |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 600V |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 800µA @ 600V |
| Current - Average Rectified (Io) | 40A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.8V @ 40A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $81.30 | $79.67 | $78.08 |