| Manufacturers: | Microsemi Corporation |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Data Sheet: | APT102GA60L |
| Description: | IGBT 600V 183A 780W TO264 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi Corporation |
| Product Category | Transistors - IGBTs - Single |
| Series | - |
| IGBT Type | PT |
| Packaging | Tube |
| Input Type | Standard |
| Gate Charge | 294nC |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 780W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-264-3, TO-264AA |
| Test Condition | 400V, 62A, 4.7Ohm, 15V |
| Switching Energy | 1.354mJ (on), 1.614mJ (off) |
| Td (on/off) @ 25°C | 28ns/212ns |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | TO-264 [L] |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.5V @ 15V, 62A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 183A |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 307A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $13.67 | $13.40 | $13.13 |