| Manufacturers: | Microsemi Corporation |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Data Sheet: | 1PMT4099CE3/TR13 |
| Description: | DIODE ZENER 6.8V 1W DO216 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi Corporation |
| Product Category | Diodes - Zener - Single |
| Series | POWERMITE® |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±2% |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 1W |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-216AA |
| Base Part Number | 1PMT4099 |
| Impedance (Max) (Zzt) | 200 Ohms |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Supplier Device Package | DO-216 |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.8V |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 5.17V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.37 | $0.36 | $0.36 |