| Manufacturers: | Microsemi Corporation |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Data Sheet: | 1N3646 |
| Description: | DIODE GP 1.75KV 250MA AXIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi Corporation |
| Product Category | Diodes - Rectifiers - Single |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Diode Type | Standard |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | S, Axial |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | S, Axial |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 1750V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1750V |
| Current - Average Rectified (Io) | 250mA |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 5V @ 250mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $26.70 | $26.17 | $25.64 |