| Manufacturers: | Micron Technology Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Solid State Drives (SSDs), Hard Disk Drives (HDDs) |
| Data Sheet: | MTFDDAT256MBD-1AK12ITYY |
| Description: | SSD M500IT 256GB MSATA |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Micron Technology Inc. |
| Product Category | Solid State Drives (SSDs), Hard Disk Drives (HDDs) |
| Type | SATA III |
| Series | M500IT |
| Weight | 0.353 oz (10 g) |
| Form Factor | mSATA |
| Memory Size | 256GB |
| Memory Type | FLASH - NAND (MLC) |
| Part Status | Active |
| Speed - Read | 500MB/s |
| Current - Max | - |
| Speed - Write | 250MB/s |
| Size / Dimension | 50.80mm x 29.85mm x 4.75mm |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $297.68 | $291.73 | $285.89 |