| Manufacturers: | Micron Technology Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Memory |
| Data Sheet: | MT41J256M8DA-125:K |
| Description: | IC DRAM 2G PARALLEL 78FBGA |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Micron Technology Inc. |
| Product Category | Memory |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Technology | SDRAM - DDR3 |
| Access Time | 13.75ns |
| Memory Size | 2Gb (256M x 8) |
| Memory Type | Volatile |
| Part Status | Active |
| Memory Format | DRAM |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 78-TFBGA |
| Clock Frequency | 800MHz |
| Base Part Number | MT41J256M8 |
| Memory Interface | Parallel |
| Voltage - Supply | 1.425V ~ 1.575V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 95°C (TC) |
| Supplier Device Package | 78-FBGA (8x10.5) |
| Write Cycle Time - Word, Page | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.99 | $2.93 | $2.87 |