TC1262-3.3VEBTR
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: TC1262-3.3VEBTR
Description: IC REG LINEAR 3.3V 500MA 3DDPAK
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Microchip Technology
PSRR 64dB (1kHz)
Series -
Packaging Digi-Reel®
Output Type Fixed
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Base Part Number TC126
Control Features -
Current - Output 500mA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage Dropout (Max) 0.65V @ 500mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 3-DDPAK
Current - Quiescent (Iq) 130µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V