| Manufacturers: | Microchip Technology |
|---|---|
| Product Category: | RF Amplifiers |
| Data Sheet: | SST12LN01-QU6E |
| Description: | IC RF AMP 802.11B/G 2.4GHZ 6UQFN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Product Category | RF Amplifiers |
| Gain | 14dB |
| P1dB | - |
| Series | - |
| RF Type | 802.11b/g |
| Frequency | 2.4GHz ~ 2.5GHz |
| Packaging | Digi-ReelĀ® |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Noise Figure | 1.55dB |
| Package / Case | 6-UFQFN Exposed Pad |
| Test Frequency | 2.4GHz ~ 2.5GHz |
| Current - Supply | 11mA |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Supplier Device Package | 6-UQFN (3x1.6) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |