PIC32MX130F128HT-50I/MR
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: PIC32MX130F128HT-50I/MR
Description: IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFN
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Microchip Technology
Speed 50MHz
Series PIC® 32MX
RAM Size 16K x 8
Core Size 32-Bit
Packaging Tape & Reel (TR)
EEPROM Size -
Part Status Active
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 53
Core Processor MIPS32® M4K™
Package / Case 64-VFQFN Exposed Pad
Data Converters A/D 28x10b
Oscillator Type Internal
Base Part Number PIC32MX130F128H
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 64-QFN (9x9)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 3.6V