PIC32MM0064GPM028T-I/SS
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: PIC32MM0064GPM028T-I/SS
Description: IC MCU 32BIT 64KB FLASH 28SSOP
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Microchip Technology
Speed 25MHz
Series PIC® 32MM
RAM Size 16K x 8
Core Size 32-Bit
Packaging Digi-Reel®
EEPROM Size -
Part Status Active
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, I²S, POR, PWM, WDT
Connectivity IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 21
Core Processor MIPS32® microAptiv™
Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Data Converters A/D 12x10/12b
Oscillator Type Internal
Base Part Number PIC32MM0064GPM
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 28-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V