PIC24FV16KA304-E/MV
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: PIC24FV16KA304-E/MV
Description: IC MCU 16BIT 16KB FLASH 48UQFN
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ 24F
RAM Size 2K x 8
Core Size 16-Bit
Packaging Tube
EEPROM Size 512 x 8
Part Status Obsolete
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 38
Core Processor PIC
Package / Case 48-UFQFN Exposed Pad
Data Converters A/D 16x12b
Oscillator Type Internal
Base Part Number PIC24FV16KA304
Program Memory Size 16KB (5.5K x 24)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 48-UQFN (6x6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V