PIC24FJ32GA104-I/PT
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: PIC24FJ32GA104-I/PT
Description: IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44TQFP
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ 24F
RAM Size 8K x 8
Core Size 16-Bit
Packaging Tray
EEPROM Size -
Part Status Active
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 35
Core Processor PIC
Package / Case 44-TQFP
Data Converters A/D 13x10b
Oscillator Type Internal
Base Part Number PIC24FJ32GA104
Program Memory Size 32KB (11K x 24)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V