PIC24FJ32GA002T-I/SO
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: PIC24FJ32GA002T-I/SO
Description: IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SOIC
Speed 32MHz
Series PIC® 24F
RAM Size 8K x 8
Core Size 16-Bit
Packaging Tape & Reel (TR)
EEPROM Size -
Part Status Obsolete
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, PMP, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 21
Core Processor PIC
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Data Converters A/D 10x10b
Oscillator Type Internal
Base Part Number PIC24FJ32GA002
Program Memory Size 32KB (11K x 24)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 28-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V