PIC24FJ128GA310T-I/PT
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: PIC24FJ128GA310T-I/PT
Description: IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100TQFP
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ 24F
RAM Size 8K x 8
Core Size 16-Bit
Packaging Tape & Reel (TR)
EEPROM Size -
Part Status Active
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 85
Core Processor PIC
Package / Case 100-TQFP
Data Converters A/D 24x10/12b
Oscillator Type Internal
Base Part Number PIC24FJ128GA310
Program Memory Size 128KB (43K x 24)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 100-TQFP (12x12)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V