PIC18LF46K40T-I/PT
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: PIC18LF46K40T-I/PT
Description: IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP
Speed 64MHz
Series PIC® XLP™ 18K
RAM Size 3.6K x 8
Core Size 8-Bit
Packaging Digi-Reel®
EEPROM Size 1K x 8
Part Status Active
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 36
Core Processor PIC
Package / Case 44-TQFP
Data Converters A/D 35x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type Internal
Base Part Number PIC18LF46K40
Program Memory Size 64KB (32K x 16)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V