PIC18LF44K22-E/MV
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: PIC18LF44K22-E/MV
Description: IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40UQFN
Speed 48MHz
Series PIC® XLP™ 18K
RAM Size 768 x 8
Core Size 8-Bit
Packaging Tube
EEPROM Size 256 x 8
Part Status Active
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 35
Core Processor PIC
Package / Case 40-UFQFN Exposed Pad
Data Converters A/D 30x10b
Oscillator Type Internal
Base Part Number PIC18LF44K22
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 40-UQFN (5x5)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V