PIC18LF26K42T-I/ML
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: PIC18LF26K42T-I/ML
Description: IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28QFN
Speed 64MHz
Series PIC® XLP™ 18K
RAM Size 4K x 8
Core Size 8-Bit
Packaging Digi-Reel®
EEPROM Size 1K x 8
Part Status Active
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 25
Core Processor PIC
Package / Case 28-VQFN Exposed Pad
Data Converters A/D 24x12b; D/A 1x5b
Oscillator Type Internal
Base Part Number PIC18LF26K42
Program Memory Size 64KB (32K x 16)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 28-QFN (6x6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V