PIC18F85K90T-I/PT
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: PIC18F85K90T-I/PT
Description: IC MCU 8BIT 32KB FLASH 80TQFP
Speed 64MHz
Series PIC® XLP™ 18K
RAM Size 2K x 8
Core Size 8-Bit
Packaging Tape & Reel (TR)
EEPROM Size 1K x 8
Part Status Active
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 69
Core Processor PIC
Package / Case 80-TQFP
Data Converters A/D 24x12b
Oscillator Type Internal
Base Part Number PIC18F85K90
Program Memory Size 32KB (16K x 16)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 80-TQFP (12x12)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V