PIC18F4680-H/ML
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: PIC18F4680-H/ML
Description: IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFN
Speed 25MHz
Series PIC® 18F
RAM Size 3.25K x 8
Core Size 8-Bit
Packaging Tube
EEPROM Size 1K x 8
Part Status Active
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Connectivity CANbus, I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 36
Core Processor PIC
Package / Case 44-VQFN Exposed Pad
Data Converters A/D 11x10b
Oscillator Type Internal
Base Part Number PIC18F4680
Program Memory Size 64KB (32K x 16)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TA)
Supplier Device Package 44-QFN (8x8)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V