PIC18F4321-E/P
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: PIC18F4321-E/P
Description: IC MCU 8BIT 8KB FLASH 40DIP
Speed 25MHz
Series PIC® 18F
RAM Size 512 x 8
Core Size 8-Bit
Packaging Tube
EEPROM Size 256 x 8
Part Status Active
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 36
Core Processor PIC
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Data Converters A/D 13x10b
Oscillator Type Internal
Base Part Number PIC18F4321
Program Memory Size 8KB (4K x 16)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 40-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V