PIC18F2480-E/ML
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: PIC18F2480-E/ML
Description: IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFN
Speed 25MHz
Series PIC® 18F
RAM Size 768 x 8
Core Size 8-Bit
Packaging Tube
EEPROM Size 256 x 8
Part Status Active
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Connectivity CANbus, I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 25
Core Processor PIC
Package / Case 28-VQFN Exposed Pad
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Base Part Number PIC18F2480
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 28-QFN (6x6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V