PIC18F1320-I/ML
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: PIC18F1320-I/ML
Description: IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28QFN
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Microchip Technology
Speed 40MHz
Series PIC® 18F
RAM Size 256 x 8
Core Size 8-Bit
Packaging Tube
EEPROM Size 256 x 8
Part Status Active
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 16
Core Processor PIC
Package / Case 28-VQFN Exposed Pad
Data Converters A/D 7x10b
Oscillator Type Internal
Base Part Number PIC18F1320
Program Memory Size 8KB (4K x 16)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 28-QFN (6x6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V