PIC16LF727T-I/PT
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: PIC16LF727T-I/PT
Description: IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP
Speed 20MHz
Series PIC® XLP™ 16F
RAM Size 368 x 8
Core Size 8-Bit
Packaging Tape & Reel (TR)
EEPROM Size -
Part Status Active
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 36
Core Processor PIC
Package / Case 44-TQFP
Data Converters A/D 14x8b
Oscillator Type Internal
Base Part Number PIC16LF727
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V