PIC16LF1828-I/P
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: PIC16LF1828-I/P
Description: IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20DIP
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ mTouch™ 16F
RAM Size 256 x 8
Core Size 8-Bit
Packaging Tube
EEPROM Size 256 x 8
Part Status Active
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 17
Core Processor PIC
Package / Case 20-DIP (0.300", 7.62mm)
Data Converters A/D 12x10b
Oscillator Type Internal
Base Part Number PIC16LF1828
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 20-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V