PIC16LF1789T-I/ML
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: PIC16LF1789T-I/ML
Description: IC MCU 8BIT 28KB FLASH 44QFN
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ 16F
RAM Size 2K x 8
Core Size 8-Bit
Packaging Tape & Reel (TR)
EEPROM Size 256 x 8
Part Status Active
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 35
Core Processor PIC
Package / Case 44-VQFN Exposed Pad
Data Converters A/D 14x12b; D/A 1x8b, 3x5b
Oscillator Type Internal
Base Part Number PIC16LF1789
Program Memory Size 28KB (16K x 14)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 44-QFN (8x8)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V